ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ανθρώπινα Δικαιώματα “Δυναμώνω τη φωνή μου, δυναμώνεις τη φωνή σου: Δικαίωμα στην ελευθερία έκφρασης.” Δ1- Δ2

Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα οι μαθητές/τριες καλούνται, μέσω βιωματικών, εμπειρικών και συμμετοχικών διαδικασιών, να γνωρίσουν, να ευαισθητοποιηθούν και να υιοθετήσουν συμπεριφορές και στάσεις που προωθούν το δικαίωμα στην ελευθερία έκφρασης- πάντα εντός του πλαισίου τήρησης της αρχής της μη προσβολής – και τον ανάλογο σεβασμό στο δικαίωμα των άλλων, ακόμα κι όταν πρεσβεύουν κάτι αντίθετο από τις δικές τους απόψεις και αντιλήψεις. Το πρόγραμμα, επίσης, συνδέεται με το δικαίωμα των παιδιών να διατυπώνουν τη γνώμη τους και να συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων για θέματα που τα αφορούν.

Μπορείτε να δείτε πατώντας τον σύνδεσμο τη δουλειά των μαθητών και μαθητριών της Δ΄ τάξης. https://drive.google.com/file/d/1yhUG2LzS8zpUorVw2lVBE14MaVnUPaIT/view?pli=1

Συγχαρητήρια στα παιδιά της Δ΄ τάξης που ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό και δημιουργικό πνεύμα και σε αυτό το εργαστήριο δεξιοτήτων.

Οι συντονίστριες:

Συμιτσή Ελένη