“ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΜΑΓΑΙΑ WONDER WASTE MANAGEMENT”

Η ΜΑΜΑΓΑΙΑ είναι μια περιβαλλοντική οργάνωση με έδρα τη Θεσσαλονίκη. Στον τομέα Εκπαίδευση-Πολιτισμός έχουν αναπτύξει το WONDER, μία εκπαιδευτική πρωτοβουλία για την καλλιέργεια και την ενίσχυση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Αποτελεί το ακρωνύμιο “WOrkshops for Nurturing and Developing Environmental Resilience”, αφορά, δηλαδή, σε εργαστήρια που στοχεύουν στη φροντίδα και την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής ανθεκτικότητας. Απευθύνεται σε σχολικές κοινότητες (μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς) και πολίτες και προάγει την δημιουργική προσέγγιση της μάθησης, με φαντασία και ζωντάνια, αξιοποιώντας τις τέχνες και τον πολιτισμό ως δίαυλους περιβαλλοντικής ενεργοποίησης. Ενισχύει τη βιωματική μάθηση και αποτελεί εφαρμογή μη τυπικής εκπαίδευσης. Οι τρεις βασικές του δράσεις ονομάζονται “WONDER Schools”, “WONDER Summit”, “WONDER Walking Tours” και “WONDER Waste Management”.

Μετά από πρόταση του Δήμου Θέρμης, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας ξεκίνησε την εφαρμογή του προγράμματος WONDER,με πρώτη μέρα τη Δευτέρα, 27/3/2023 όπου έγινε η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση όλων των μαθητών/τριών με βιωματικά παιχνίδια. Την εφαρμογή του προγράμματος, το οποίο έχει χρονικό ορίζοντα ως το τέλος της σχολικής χρονιάς, αλλά και τη διάχυσή του σε όλο το σχολείο, ανέλαβε το Ε2 με τον εκπαιδευτικό κ.Αξενόπουλο Θανάση.