“Γιορτή 25ης Μαρτίου” Ε1

Την Παρασκευή Μαρτίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 τμήματος παρουσίασαν στο σχολείο μας την γιορτή για την 25η Μαρτίου. Τα παιδιά υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κ. Μαρίας Τζαλαμούρα, κατάφεραν να συγκινήσουν το κοινό αναβιώνοντας σημαντικές στιγμές της Επανάστασης, όπως το παιδομάζωμα, την ορκωμοσία της Φιλικής Εταιρείας, τον χορό των ηρωίδων  Σουλιωτισσών και δίνοντας ζωή σε επιφανείς προσωπικότητες και ήρωες, όπως ο Κολοκοτρώνης, ο Ρήγας Φεραίος, η Δέσπω, η Μπουμπουλίνα, μέσα από θεατρικά δρώμενα,  ποιήματα και αφηγήσεις. Από την παράσταση δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα τραγούδια και οι ύμνοι προς την τιμήν του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και των ηρώων της Επανάστασης του 1821 χάρη στην πολύτιμη βοήθεια της μουσικού μας, κ. Ελευθερίας Τρυγούση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές, τις μαθήτριες και τις εκπαιδευτικούς για αυτή την όμορφη προσπάθεια!

Ευχαριστούμε θερμά όλους και όλες όσες στήριξαν και παρακολούθησαν τη γιορτή του σχολείου μας!