Εκπαιδευτική εκδρομή της ΣΤ τάξης στην Αθήνα

Το τριήμερο 2-4 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη πλέον εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα. Στη διάρκεια της επίσκεψης αυτής οι μαθητές επισκέφθηκαν το ιστορικό κτίριο της Βουλής, παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας. Ξεναγήθηκαν στην έκθεση με θέμα «Ο Ρήγας και η Επανάσταση» στην αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου με σκοπό να γνωρίσουν την εποχή, την προσωπικότητα και το έργο του Ρήγα και τέλος επισκέφθηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής. Οι μαθητές μας είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, όπου στεγάζεται το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο όπως και να παρακολουθήσουν το τελετουργικό της Αλλαγής Φρουράς μπροστά στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη στην πλατεία Συντάγματος. Επίσης, περιηγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου της Ακρόπολης και ξεναγήθηκαν στα μνημεία του Ιερού Βράχου της Ακρόπολης. Επισκέφθηκαν ακόμα το Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος», ενώ η τελευταία μας στάση πριν την αναχώρησή μας για τον Τρίλοφο ήταν το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, στο οποίο οι μαθητές μας έζησαν την επιμορφωτική και συνάμα ψυχαγωγική εμπειρία της γνωριμίας, με μερικά από τα πιο όμορφα και σπάνια είδη που κατοικούν στον πλανήτη. Οι μαθητές μας με την ζωντάνια τους, την καλή τους διάθεση και το ενδιαφέρον τους, μαζί με τους γονείς-συνοδούς ανταποκρίθηκαν με συνέπεια και ενδιαφέρον στις απαιτήσεις της εκπαιδευτικής αυτής εκδρομής!