” Επίσκεψη στο χωριό SOS”

Την Τετάρτη 8/5/2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν τα Παιδικά Χωριά SOS στο Πλαγιάρι. Είναι το δεύτερο χωριό που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα το 1997 από τα τέσσερα που λειτουργούν συνολικά σήμερα (Βάρη Αττικής, Πλαγιάρι Θεσσαλονίκης, Αλεξανδρούπολη, Ηράκλειο).
Εκεί μας υποδέχτηκε ο κύριος Ηλίας, κοινωνικός λειτουργός, όπου μας μίλησε για τον τρόπο λειτουργίας του χωριού, για τις καινοτομίες που εφαρμόζονται και το ξεκίνημα αυτού του θεσμού που παρέχει όχι μόνο στέγη αλλά και οικογένεια στα παιδιά. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το χωριό SOS από κοντά και να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με τη Mητέρα SOS, το νέο οικογενειακό περιβάλλον και τη γενικότερη δομή των σπιτιών. Ακολούθησε ξενάγηση στους εξωτερικούς χώρους και παιχνίδι!
Ευχαριστούμε θερμά για την πρόσκληση και εκφράζουμε το θαυμασμό μας για το έργο που επιτελείτε.