“Γνωριμία με την αρχαία ελληνική λύρα”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία της αρχαίας ελληνικής λύρας, χάρη στην κ. Φραγκοράπτη Ρόζα, μουσικολόγο, μητέρα μαθητή μας, η οποία προσφέρθηκε εθελοντικά να μας παρουσιάσει το πρόγραμμα.

Μας μίλησε για το πότε παρουσιάστηκε σαν μουσικό όργανο, τη διαδρομή της στην Αρχαία Ελλάδα, μας έδειξε 2 τέτοιες χειροποίητες λύρες, μας εξήγησε πώς φτιάχνονται και τέλος τραγούδησε στα παιδιά με τη λύρα της, κάτι που κυριολεκτικά τα ενθουσίασε! Στο τέλος της παρουσίασης είχαν την ευκαιρία να παίξουν και τα ίδια με τη λύρα!

Δείτε το video

΄Ηταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για τους μαθητές μας, μέσα από την οποία αποκόμισαν πολλά οφέλη.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Φραγκοράπτη Ρόζα, που όλη την εβδομάδα αφιέρωσε τον χρόνο της για το σχολείο μας και μας ταξίδεψε με τη μουσική της!

O Διευθυντής

και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου